Merhaba arkadaşlar. Bir başka dersimizde birlikteyiz. Bu dersin konusu sizler için çalması en basit eserlerden biri. Üstelik sadece “3 Akor” ile.

Türkiye’ de rock müziğin gelişiminde Barış Manço ve Cem Karaca’ dan bu yana bir çok isim rol oynadı. Kıraç, Moğollar, Kurtalan Ekspres, Şebnem Ferah, Özlem Tekin, Yaşar Kurt, Demir Demirkan, Barış Akarsu gibi isimlerin yanı sıra Kargo, Mor ve Ötesi, Duman, Yüksek Sadakat, Manga, Athena, Gece Yolcuları, Haluk Levent ve Yüzyüzeyken Konuşuruz gibi ismini sayamadığımız bir çok grup da bu müzik türünün gelişmesi için albümler yaptı ve konserler verdi. Tabiki konumuz rock müzik değil ama “Ogün Sanlısoy” da yaptığı albüm çalışması ve farklı yorumu ile kendini sevdirdi ve Türk Rock Camiasında kendine yer buldu.

Ogün Sanlısoy’ un sevilen şarkısı “Saydım Akorları” ritimleri ve şarkı sözleri ile derlenerek gitar dersi formatına taşındı. Sizlerin çalabilmesi ve gitar çalmaya adım atacaklara yardımcı olmak maksadıyla bu platformda paylaşıldı. Şarkı “3 akordan” oluşuyor ve bu “3 akor” ise “temel akorlardan” olduğundan, öğrenmek ve söylemek kolay olacaktır diye düşünüyorum. “Gitar öğrenmeye başlayan birisi” ritim ve akor öğrenme aşamasına geldiğinde ilk sıralarda bu şarkıyı çalışır. Çünkü hem melodisi güzel, hem akılda kalıcı hem de kolay. Şarkının ritmi de aynı şekilde. Üstelik bu ritim ile bir çok şarkıyı da çalabileceksiniz.

Lafı çok uzatmadan ve yeterince gevezelik yaptığımı düşündüğüm için, sizleri Ogün Sanlısoy’ un şarkısı “Saydım akor” ritim ve sözleri ile baş başa bırakıyorum. Saydım nasıl çalınır sorusuna cevap olacak bir video olmuştur diye umuyor müzik dolu günler diliyoruz…