Merhaba müzikseverler. Bu yazımda gitar seçiminde nelere dikkat edilir, nasıl bir gitar almanız gerekir gibi konulardan adım adım bahsedeceğim.

1.Adım: Gitar almadan önce ne tarz bir gitara (Klasik, Elektro Klasik, Akustik, Elektro…) ihtiyacınız olacağını belirlemeniz gerekir.

Eğer bu konuda kararsızsanız kendinize şunu sorun: İlk defa mı gitar alıyorsunuz? yoksa ikinci gitarınız mı? İlk kez alıyorsanız Klasik gitar ile başlamanızı tavsiye ederim. Maliyet açısından daha uygun, öğrenme açısından diğer gitarlarında öğrenimini kolaylaştırdığından diyebiliriz.

2. Adım: Bir bütçe belirlemeniz size yardımcı olacaktır. Çünkü her fiyata gitar bulabileceğiniz için, ödeyebileceğinizden fazla bir yük altına girmeden gitar sahibi olmak belki de daha mantıklıdır.

Günümüz itibariyle başlangıç düzeyinde olan fabrikasyon (seri üretim ile üretilen) gitarlar çok uygun fiyatlarla karşımıza çıkar. Fakat çok da ucuz bir gitar alıp pişman olmak istemezsiniz. Ortalama bir fiyat aralığı seçmek istersek 250 TL – 500 TL bir bütçe belirleyelim ve bu aralıktaki gitarlara bakalım.

3. Adım: Almak istediğiniz gitar ve belirlediğiniz bütçe doğrultusunda gitarları internetten ve müzik dükkanlarından araştırın.

“Ben gitardan anlamam ki araştırsam ne olacak” diye düşünmeyin. Baktığınız markaları not ederek başka dükkanlar ve internet siteleri ile kıyaslayın. Aldanmak istemiyorsanız biraz titiz olmanız gerekecek. X markasının gitarı müzik dükkanında 300 TL iken internette 200 TL olabilir. Ya da tam tersi. X gitarını sevdiyseniz Youtube veya sosyal medya üzerinden kullananlar ile iletişime geçerek nasıl bir yapısı olduğunu, kullananların memnun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

4. Adım: İmkanınız varsa gitarı elinize alarak inceleyin. Gitarın bağlantı noktalarında kırık, çatlak, deforme olmuş bir yer ya da pürüzlü bir yer var mı?

Gitarı silah gibi göz hizasında tutarak sapının düz olup olmama durumuna bakın. Teller gitara çok mu yakın? Tellere dokunduğunuzda cızırtı var mı? Gitarın sap kısmı elinizde rahat bir şekilde duruyor mu? Sesi duyduğunuzda hoşunuza gidiyor mu? Bu şekilde müzik evlerinden X markasını inceleyip, internette uygunsa oradan da sipariş verebileceğinizi unutmayın. Gitarı aldığınızda yanında kılıf, yedek tel, pena vs gibi malzemeler verecekler mi öğrenin mutlaka.

5. Adım: Bir çok markanın bir çok renkte gitarı vardır. Ve bu gitarlar farklı fiyatlara da satılabilir.

Tavsiye ettiğim şey gitarın ahşabının kendi rengi olmasıdır. Renkli gitar almak bazen mantıklı olmayabilir. Boya gitardaki bir çok kusuru kapatır. Zaman içerisinde boyası atabilir ve altından kalitesiz bir malzeme çıkabilir. Bu sebepten dolayı gitarın ahşap rengi, yani boyasız (vernikli) halini satın almak idealdir.

6. Adım: X markanın gitarını bütçemize uygun bir fiyata bulduk diyelim.

Denedik sesi de güzel. Ahşabının renginde. Malzemesi de iyi. Kırık, çatlak vs bir yeri de yok. Yanında kılıf da verecekler. Aynı markaya internetten baktık, internette 50 TL daha ucuz. İnternetten alınır mı? Ben olsam 50 TL için internetten almam. Kargoda kırılabilir. Kırık bir şekilde gönderilebilir. İnternetten aldığınız ürünü öncesinde inceleme şansınız yoktur. İade süreci sıkıntılı olabilir. 50 TL ucuz olsun derken daha büyük sorunlar yaşayabilirsiniz. En mantıklısı müzik evinden deneyip ihtiyaçlarınızı karşılayan bir ürün almaktır. Aldığınız yer ile herhangi bir sorun olduğunda getirebileceğinizi taahhüt edin ve fişinizi saklayın.

NOT: Şimdiye kadar “Gitar seçiminde nelere dikkat edilir?” diye anlattım ama önemli bir konu da şu; ikinci el gitar alınır mı? Her ne kadar güvendiğiniz bir arkadaşınız da olsa yukarıdaki adımları ikinci el gitar için de tekrarlayın. Kişinin gitarı nasıl kullandığını çok iyi bilemezsiniz. Çok sıcak ve Çok soğuk ortamlar gitarı çabuk yıpratır. O enstrüman daha önce kullanılmıştır. Yanında arkasında sapında çatlak, kırık vs gibi etkiler olabilir. İyi kontrol edilmezse sonrasında üzülebilirsiniz. Mutlaka deneyin, görün ve alın.

En çok sorulan sorulardan biri; X marka sıfır gitar 300 TL, ikinci el gitar 200 TL? Hangisini alıyım? Ben olsam ikinci el olanı denerim. Gerçekten sıfır gibi hiç kullanılmamış, çizilmemiş, düşmemiş, kırılmamış ise ikinci eli alabilirim. Ama ikinci el gitarda çok küçük de olsa bir çizik gördüğünüzde sıfır gibi olmadığını unutmayın. Eğer tüm bu anlatılanlara rağmen tercihiniz ikinci el gitar olursa, sorumluluk sizindir. Ama varsa bütçeniz ve adımları takip ettiyseniz kullanılmamış gitar almak daha iyidir.

Gitar seçiminde nelere dikkat edilir konusu ile ilgili anlatacaklarım bunlardır. Unuttuğum ya da atladığım bir konu var ise mutlaka bize yazın. Konu ile ilgili Youtube kanalımızda videomuz mevcuttur. İzlemek için: https://www.youtube.com/watch?v=E87O-WoVzos

Şimdiden gitarınız hayırlı olsun ve iyi günlerde kullanın.