Merhaba gitarist adayları,

Derslerde ve sosyal hayatta en çok karşılaştığım sorulardan biri “Gitar Çalmak Kolay Mı?” olmuştur. Gelin detayları ile konuşalım.

Enstrüman çalmak yeni bir dil öğrenmek gibidir. Kendine ait alfabesi (notaları, işaretleri vs) vardır. Bu alfabeden harfler ile kelime ve cümle oluşturmak (şarkı, oyun, dans vs) da tabiî ki biraz vakit alacaktır. Bazı diller vardır öğrenmesi kolaydır. Bazı diller ise öğrenmesi zor ve tonlama ile anlatması gittikçe daha da zorlaşır.

Müzikte de bazı enstrümanlar kolay öğrenilir ve çalınır. Fakat bazı enstrümanları çalması ise zordur. Belki örnek vermek doğru değildir ama anlatımı kuvvetlendirmek için şöyle diyebiliriz. Marakas, zil, el davulu gibi enstrümanları çalmak nispeten daha kolaydır. Piyano, Keman, Flüt gibi enstrümanlar saydıklarımıza göre daha zor olabilir. Başlangıç düzeyinde gitar çalmak bu sıralamanın ortasında kabul edilebilir. Fakat iyi gitar çalmak, iyi bir tekniğe sahip olmak ve gitar hakimiyetinizi geliştirip bu konuda usta olmak da durumu gittikçe zorlaştırır.

Farklı bir anlatımla;

  • Öncelikle sol elinizi geliştirecek egzersizler, sonrasında sağ elinizi geliştirecek egzersizler önemlidir.
  • Sol ve sağ elinizi birlikte kullanmanız için egzersizlerde vakit alacaktır.
  • Ardından müzik ile ilgili nota, süre, ritim ve sembolleri bilmeniz gerekir.
  • Öğrendiğiniz notaları sağ ve sol elinizle birlikte kullanmanız için basit egzersizler yazılmıştır.
  • Bu egzersizler ile gitar üzerinde müzikal becerinizi ilerletirsiniz.
  • Notaların gitar üzerindeki yerleri ve biraz teori bilgisi ile çalışmaya devam edersiniz.
  • Ardından basit melodili (Daha dün annemizin, postacı, neşeye şarkı gibi) eserleri çalmayı denersiniz.
  • Gitarda çalıştığınız ezgiler zamanla zorlaşır ve solo yeteneğinizi geliştirirsiniz.
  • Gitarda ritim kalıplarını ve yapısını öğrenerek popüler eserler çalmaya geçebilirsiniz.
  • Teorik ve gitara daha çok hakim olacağınız etüt ve düzeyi yüksek eserler ile klasik eserler çalabilirsiniz.

Genel olarak derslerimde süreç bu şekilde ilerler. Ama hepsinden önemli bir konu var ki, gitar çalmayı kolaylaştıran şey o’ dur. Sabır. basit egzersizlerden en karmaşık olanlarına kadar en çok dikkat etmeniz gereken şey sabırlı olmanızdır. Bu süreç çalışmalarınıza bağlı olarak uzayabilir de kısalabilir de. Fakat süreç boyunca sabırlı olmanız ciddi derece de önemlidir. Sonrasında ise günlük çalışma ile yukarıdaki adımları tekrarlamanız yerinde olacaktır.

Gitar çalmak kolay mı? diye sorulduğunda genellikle kişinin sabırlı olduğu ve günlük çalışma yaptığı durumlarda başarı elde edilir diye cevaplıyorum. Gitarı bir müddet çalışıp ara vermeniz; hem motivasyonunuzu kaybetmenize hem de ellerinizin parmaklarınızın soğumasına neden olur. Çok az da çalışsanız günlük çalışmak faydalıdır. Sabırla basit egzersizleri yapmak gerekir. Sabredemeden zor eserlere kalkışırsanız, yapamadığınızda ya da çalamadığınızda hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

Tüm bunları her enstrüman için düşününce, kolay ya da zor diye ayırmak aslında önemli olmuyor. Her enstrüman bu şekilde çalışılır. Dolayısıyla zor olan enstrüman değildir. Kişi sabırlı ve günlük çalışırsa her enstrümanı çalabilir kanaatindeyim.

Konunun özeti niteliğinde doğru soru; “Gitar çalmak kolay mı?” değil, “sabırlı ve günlük çalışırsam kolaylıkla enstrüman çalabilir miyim?” olmalı diye düşünüyorum.

Umarım anlatabildim ve sizleri de gitar çalma konusunda cesaret verebildim. Sevgiler…