Merhaba arkadaşlar,

Gitar akordu nasıl yapılır konusuna girmeden önce, akort edilmiş bir enstrüman ile çalışmanın çok önemli olduğunu unutmayın. Akordu yapılmamış bir enstrüman, çaldığınız melodiyi yanlış duymanıza neden olabilir. O yüzden çalışmalarınıza başlamadan önce mutlaka akordunuzu kontrol edin.

Gitarınızın akordunu yapmadan önce, gitarın tellerinin notalarını ve harf karşılıklarını bilmek önemlidir. Önce tellerin notalarını ve harf karşılıklarını yazalım.

Gitarın (aşağıdan yukarı);

  • En ince teli (en alt) Mi notası (E)
  • İkinci teli Si notası (B)
  • Üçüncü teli Sol notası (G)
  • Dördüncü teli Re notası (D)
  • Beşinci teli La Notası (A)
  • Altıncı teli (en üst) Mi notası (E)

Gitardaki tellerin notalarını ve harf karşılıklarını yazdığımıza göre, sırada yapmamız gereken, akort cihazı (tuner) sahibi olmak ya da akıllı telefonunuza akort uygulaması (tuner) indirmek. Sonrası artık daha kolay. Siz gitarın teline dokunduğunuz tuner ekranında nota veya harf görünür. Teli olması gereken nota veya harfe gelene kadar sap kısmındaki burgusundan çevirerek akordunuzu tamamlarsınız.

Dikkat etmeniz gereken husus ise; akort yaparken telin gerginliğini mutlaka kontrol edin. eğer tel çok gerilmiş ise tam tersi yöne çevirerek olması gereken nota ve harfi bulmaya çalışın. Ya da gitarın teli çok boşlanmışsa tam tersi yöne çevirerek akordunu yapmaya çalışın.

Dikkat Müzisyen Var Youtube kanalımızda “Gitar Akordu Nasıl Yapılır?” konulu bir video paylaştık. Gitarınızın akordunu yapmadan videoya göz atmanız belki sizlere yardımcı olacaktır.  

Gitar akordu nasıl yapılır konusu sadece klasik gitar için değil; akustik, elektro, perdesiz gitar için de geçerlidir. Bu gitarlar da bahsettiğimiz şekilde akor düzenine sahiptir.