Anonim bir türkü olan “Gesi Bağları” akor ritim ve sözleri ile karşınızda. Gitar dersleri ile ilgili video çekmeye başladığımız zamanlarda ilk derslerde yer vermedik bu türküye. Çalması ve söylemesi kolay ama biraz daha fazla kişiye ulaşmasını istediğimizden dolayı ileri tarihlere erteledik.

Fakat şimdi videoyu hazırlamanın ve “Gesi Bağları” türküsünün gitarla nasıl çalındığını sizlere öğretmenin zamanı geldi. Kayseri’ nin Gesi ilçesi, bağları ve bahçeleriyle bilinir. Toprakları verimli, insanı sıcak, güzel bir ilçedir. Türkünün hikayesinde “Gesi Bağları” sevdiği yarini kaybetmiş bir adamın sözlerini dinliyorsunuz. Türkünün sözlerinin son kısmına doğru “sana bana ölüm var” diyerek, dünyanın yalan olduğuna ve ölümün herkes için olduğunu, kimsenin hayatta sağ kalacağını düşünmemesi gerektiği anlaşılır.

Anonim olarak yazılan bu türkü Kayseri ve çevresinde bir çok kişi tarafından bilinir. 2000’ li yılların başında Burçin isimli bir sanatçı türkülerden oluşan bir dağarcık ile albüm yaptı. Albümdeki tüm türküleri gitar çalarak söyledi. O dönemde gitar çalarak türkü söylemek popüler oldu ve Burçin’ in albümündeki şarkılar bir çok kişi tarafından dinlendi. Gesi Bağları da bu türkülerden biridir. Burçin sayesinde bilmeyenler de öğrendiler bu türküyü.

Tabiki Burçin’ den önce Selda Bağcan da söyledi. Daha eski jenerasyon Burçin’ den değil de Selda Bağcan’ dan dinlemiştir türküyü. Her iki sanatçının yorumu farklı olsa da müzik anlamında türküyü düşününce, her ikisi de bir çok kişinin türküyü tanımasına ve sevmesine vesile olmuşlardır.

Biz de amaç olarak “Gesi Bağları” türküsünün gitar akorlarını, ritmini ve gitarda nasıl çalındığını sözleriyle birlikte paylaştık. Müzik dolu günler dileriz…