Türkiye’ deki rock müziğin deyimi yerindeyse çağ kapatıp açan grubu Duman’ ın, “Bekle Dedi Gitti” Şarkısı bu haftanın konusu. Kanalımızda Duman şarkılarına her zaman yerimiz var diyerek hazırladığımız programda bu ders Özdemir Asaf’ ın şiirini konu alıyoruz.

Özdemir Asaf’ ın şiiri “Bekle Dedi Gitti” Duman grubu aracılığı ile şarkıya uyarlandı ve bir çok kişi tarafından sevildi. “Bekle Dedi Gitti” şarkısının akorlarını, ritmini ve sözlerini biz de sizler için hazırladık. Şarkı ile ilgili detayları inceledik ve bu şarkı nasıl çalınır sizler için kolaylaştırıp ders haline getirdik.

Genellikle bir yazıdan uyarlanan şarkılar, müzikal olarak prozodi hatası içerme ihtimaline karşın, Duman grubunun bu işin üstesinden geldiğini söyleyebiliriz. Yazılmış bir eseri şarkıya uyarlamak gerçekten zor bir iştir. Ama dinlediğiniz ve bildiğiniz üzere bu şarkı “müzik” açısından yani müzikal açıdan herhangi bir sorun içermemektedir.

“Bekle Dedi Gitti Akor” Ritim ve şarkı sözlerini oluştururken kolay hali ile sizlere iletmek istedik. Hiçbir internet sitesinden alıntı yapmadık ve şarkıyı çalmaya başlarken de küçük bir tüyo verdik. Eğer şarkıya akor ritim ve söz aynı anda başlarsa çalmanız ve söylemeniz zor olacaktır. Önce söz sonra müzik başlıyor diyerek uyarımızı yaptıktan sonra sizleri “Bekle Dedi Gitti Gitar Dersi” ile baş başa bırakıyoruz. Müzik dolu günler dileriz…